Skip to content

1 Ingles CourtNeptune, NJ 07753

Built 2017

Last Sale Price
$447,020
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block1615
Lot20.08
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,571
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,900
34%
Improvement Value:$458,900
66%
Total Assessment$699,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585+12.0%
2024$10,347-5.7%
2023$10,975+9.1%
2022$10,056+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$447,020

From:

To:

Sq Ft2,571DeedBook 9223, Page 5279NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 9173, Page 6048