Skip to content

54 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block164
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-A-2U
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage1,107
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
35%
Improvement Value:$800,200
65%
Total Assessment$1,229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,152+4.7%
2024$19,246+57.1%
2023$12,252-0.4%
2022$12,299-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9591, Page 2677Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8687, Page 5404

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 8243, Page 8844Recorded6/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910