Skip to content

50 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block164
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionWASHINGTON FH
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage9,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,173,600
60%
Improvement Value:$782,000
40%
Total Assessment$1,955,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$4,783+1.8%
2014$4,699+1.0%
2013$4,654+1.6%
2012$4,580+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900