Skip to content

19 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$3,613,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block166
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionMAJESTIC
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage7,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,329,000
53%
Improvement Value:$1,194,400
47%
Total Assessment$2,523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,985+7.6%
2024$31,597-10.8%
2023$35,425-0.4%
2022$35,562-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,613,000

From:

To:

Sq Ft7,092DeedBook 9648, Page 6117NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$1,995,000
DeedBook 8533, Page 4867

Property Built

Built

Year Built: 1890