Skip to content

212 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block1704
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
55%
Improvement Value:$215,400
45%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+11.9%
2024$6,354+4.3%
2023$6,092+4.4%
2022$5,833+14.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954