Skip to content

305 West End AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1801
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
55%
Improvement Value:$190,900
45%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+9.9%
2024$5,647+42.9%
2023$3,951-1.7%
2022$4,020+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960