Skip to content

610 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 11, 2009

Property Information

Block1813
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,535
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,800
55%
Improvement Value:$169,300
45%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015-8.7%
2024$6,586+37.3%
2023$4,797+0.0%
2022$4,795+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 8807, Page 2352NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/19/2009

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 8125, Page 5787NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/16/2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5430, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1967