Skip to content

108 Louisville AveNeptune, NJ 07753

Built 1994

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC108
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
57%
Improvement Value:$180,500
43%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,437+5.7%
2024$6,092+10.5%
2023$5,513+4.8%
2022$5,261+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 9543, Page 9885NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 5815, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1994