Skip to content

253 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC253
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionAVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,800
57%
Improvement Value:$179,700
43%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+4.1%
2024$6,171+9.3%
2023$5,644+6.8%
2022$5,284+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 9765, Page 1980Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9165, Page 202Recorded5/6/2016

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 8451, Page 1970

Property Built

Built

Year Built: 2003