Skip to content

402 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 2000

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC402
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
55%
Improvement Value:$196,900
45%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+2.3%
2024$6,568+10.9%
2023$5,921+7.2%
2022$5,524+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 8001, Page 2412

Property Built

Built

Year Built: 2000