Skip to content

409 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC409
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
55%
Improvement Value:$193,400
45%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+0.5%
2024$6,624+8.6%
2023$6,102+7.1%
2022$5,695+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8110, Page 9419

Property Built

Built

Year Built: 2001