Skip to content

410 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1999

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC410
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
57%
Improvement Value:$177,300
43%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382+0.6%
2024$6,346+10.7%
2023$5,730+7.9%
2022$5,310+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5816, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1999