Skip to content

444 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1997

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC444
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SALG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,504
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
56%
Improvement Value:$188,300
44%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573-3.2%
2024$6,787+11.1%
2023$6,109+8.3%
2022$5,638+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997