Skip to content

449 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC449
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
58%
Improvement Value:$174,600
42%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,337+6.0%
2024$5,980+6.6%
2023$5,608+8.6%
2022$5,162+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996