Skip to content

471 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC471
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionGULFSTREAM
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,682
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
52%
Improvement Value:$225,600
48%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,920+0.6%
2020$5,887+5.9%
2019$5,562-0.5%
2018$5,592+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 8806, Page 3418

Property Built

Built

Year Built: 2002