Skip to content

90 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2019

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block201
Lot1.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L-1U
Dwellings---
ZoningHDB1
Sq Footage1,932
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,900
33%
Improvement Value:$613,000
67%
Total Assessment$914,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,059+19.5%
2024$14,277+30.1%
2023$10,975+19.3%
2022$9,203+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9340, Page 1410NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,060,000
DeedBook 8830, Page 2906