Skip to content

30 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block210
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHD-O
Sq Footage2,762
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$678,500
35%
Improvement Value:$1,287,300
65%
Total Assessment$1,965,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,976+41.7%
2024$23,976-1.8%
2023$24,421+3.1%
2022$23,696+9.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9145, Page 5740Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9074, Page 1134