Skip to content

2 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block212
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR
Sq Footage1,601
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$930,400
59%
Improvement Value:$654,800
41%
Total Assessment$1,585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,426+39.1%
2024$16,122+6.2%
2023$15,184+0.9%
2022$15,043-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 9616, Page 3891Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5108, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1889