Skip to content

65 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1921

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 6, 2013

Property Information

Block215
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
52%
Improvement Value:$474,500
48%
Total Assessment$992,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,382+2.8%
2024$14,962+18.0%
2023$12,682+5.8%
2022$11,991+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9029, Page 5431

Property Built

Built

Year Built: 1921