Skip to content

67 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block215
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,200
67%
Improvement Value:$222,800
33%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,771-9.0%
2024$11,840+5.3%
2023$11,243+5.8%
2022$10,623+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 9312, Page 665Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 8452, Page 7981

Property Built

Built

Year Built: 1910