Skip to content

91 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block217
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2DG-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage1,626
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$681,800
57%
Improvement Value:$519,700
43%
Total Assessment$1,201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,320+12.9%
2024$17,994+11.4%
2023$16,155+3.8%
2022$15,565+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914