Skip to content

76 Whitefield Ave Unit306Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block220
Lot9
QualifierC106
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage959
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,100
52%
Improvement Value:$219,600
48%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+11.4%
2024$6,516+4.6%
2023$6,231+1.3%
2022$6,151+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft959DeedBook 9215, Page 1180Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 8669, Page 6201

Property Built

Built

Year Built: 1986