Skip to content

11 Sherwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block2302
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
49%
Improvement Value:$299,000
51%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,021+7.9%
2024$8,358+13.1%
2023$7,391+5.9%
2022$6,979+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 8068, Page 9939

Property Built

Built

Year Built: 1973