Skip to content

4 Alfred CtNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block2307
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
53%
Improvement Value:$256,300
47%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+11.9%
2024$7,224+47.2%
2023$4,909-12.1%
2022$5,585+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 9472, Page 2286NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961