Skip to content

12 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 2, 2010

Property Information

Block230
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3S-F-MULTI-3U
Dwellings3
ZoningHDTR
Sq Footage2,268
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
64%
Improvement Value:$531,500
36%
Total Assessment$1,475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,726+18.5%
2024$18,327+3.4%
2023$17,721+1.2%
2022$17,516-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 8818, Page 5283

Property Built

Built

Year Built: 1890