Skip to content

79 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$451,500
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block234
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
48%
Improvement Value:$471,400
52%
Total Assessment$903,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,394+18.2%
2024$11,332+8.9%
2023$10,402-7.6%
2022$11,253+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$451,500

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9431, Page 5080NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910