Skip to content

28 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block246
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$678,500
58%
Improvement Value:$490,600
42%
Total Assessment$1,169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,980+4.9%
2024$19,044+9.6%
2023$17,382-0.3%
2022$17,433+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft982DeedBook 9231, Page 4709NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8658, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1889