Skip to content

719 Doris TerrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 23, 2023

Property Information

Block2503
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
57%
Improvement Value:$214,600
43%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+15.8%
2024$6,866+30.6%
2023$5,259-10.0%
2022$5,843+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,073DeedBook 9660, Page 8475Recorded9/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965