Skip to content

8 E Shadow Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block2505
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,200
56%
Improvement Value:$234,300
44%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+13.0%
2024$6,998+32.5%
2023$5,280-12.6%
2022$6,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 9016, Page 5944

Property Built

Built

Year Built: 1965