Skip to content

717 Green Grove PlNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block2512
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,900
63%
Improvement Value:$163,100
37%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,768+14.0%
2024$5,937+35.6%
2023$4,377-11.9%
2022$4,971+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958