Skip to content

118 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block253
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,318
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
57%
Improvement Value:$316,300
43%
Total Assessment$740,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,562+27.7%
2024$9,833+9.9%
2023$8,950+3.4%
2022$8,653+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 9735, Page 7162Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5140, Page 7643

Property Built

Built

Year Built: 1910