Skip to content

136 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 22, 2010

Property Information

Block254
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,400
73%
Improvement Value:$112,400
27%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505-8.0%
2024$7,068+34.2%
2023$5,265+10.4%
2022$4,768+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 8470, Page 7199Recorded6/17/2005

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 8191, Page 9844Recorded2/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915