Skip to content

204 Moss PlNeptune, NJ 07753

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block2601
Lot105
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,400
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
39%
Improvement Value:$397,700
61%
Total Assessment$650,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,107+11.7%
2024$9,940+16.3%
2023$8,545+10.2%
2022$7,752+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$294,989

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9138, Page 8934NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000