Skip to content

60 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$638,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block265
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage651
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
62%
Improvement Value:$203,400
38%
Total Assessment$528,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+33.0%
2024$7,681-11.4%
2023$8,671+16.2%
2022$7,462+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$638,000
Sq Ft651DeedBook 9760, Page 4666Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft651DeedBook 9426, Page 472Recorded7/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1913