Skip to content

305 Michelle CtNeptune, NJ 07753

Built 1988

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block2701
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,400
48%
Improvement Value:$326,300
52%
Total Assessment$625,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,109+11.1%
2024$9,099+9.2%
2023$8,329+5.7%
2022$7,881+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$603,000

From:

To:

Sq Ft1,747DeedBook 9692, Page 6280Recorded6/20/2024

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,747DeedBook 9330, Page 8281NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988