Skip to content

3 Hogans WayNeptune, NJ 07753

Built 2018

Last Sale Price
$447,914
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block2702
Lot25.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,740
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,300
55%
Improvement Value:$324,500
45%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+9.8%
2024$9,043-6.7%
2023$9,694-3.5%
2022$10,041+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$447,914

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 9233, Page 4768NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 9120, Page 6238