Skip to content

308 Karen AveNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 21, 1998

Property Information

Block2708
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G 6/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
64%
Improvement Value:$168,200
36%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+14.3%
2024$6,482+3.2%
2023$6,282+2.7%
2022$6,119+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5789, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1964