Skip to content

119 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block271
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,117
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,900
66%
Improvement Value:$297,800
34%
Total Assessment$882,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,559+18.9%
2024$11,403+7.5%
2023$10,605+6.5%
2022$9,956+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$557,500

From:

To:

Sq Ft1,117DeedBook 9452, Page 8746Recorded10/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$327,000
DeedBook 8334, Page 3794

Property Built

Built

Year Built: 1951