Skip to content

625 Marion RdNeptune, NJ 07753

Built 1965
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block2803
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,800
54%
Improvement Value:$244,500
46%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,555+6.7%
2022$6,142+9.1%
2021$5,628+7.2%
2020$5,253+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,664DeedBook 9759, Page 9928Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 9361, Page 8437NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965