Skip to content

94 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block285
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,200
72%
Improvement Value:$188,900
28%
Total Assessment$676,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,415+3.3%
2024$10,087+18.6%
2023$8,503+9.1%
2022$7,794+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5859, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1952