Skip to content

214 Hawthorne StNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block2910
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-AL-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,587
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,700
50%
Improvement Value:$287,800
50%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+13.7%
2024$7,473+11.4%
2023$6,711+6.7%
2022$6,288+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 9491, Page 4450Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8893, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 1958