Skip to content

3502 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-5
Sq Footage1,420
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,300
36%
Improvement Value:$761,200
64%
Total Assessment$1,190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,615+7.6%
2024$18,226-6.3%
2023$19,448+1.2%
2022$19,221-0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5999, Page 990Recorded12/15/2000

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5912, Page 763Recorded2/28/2000

Property Sale

Sale
$84,900

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5530, Page 858NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/4/1996

Property Built

Built

Year Built: 1904