Skip to content

147 So Main StNeptune, NJ 07753

Vacant Land

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 10, 1998

Property Information

Block308
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,441-3.0%
2024$2,518-12.4%
2023$2,874-0.2%
2022$2,880-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5723, Page 153