Skip to content

3514 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block3102
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
DescriptionHONEY HAIR FASH
Dwellings2
ZoningC-5
Sq Footage816
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
61%
Improvement Value:$138,900
39%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433+5.2%
2024$5,163+8.5%
2023$4,761+24.2%
2022$3,834+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 9334, Page 203NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 8523, Page 3687

Property Built

Built

Year Built: 1950