Skip to content

25 Tall Pines DriveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2015

Property Information

Block3201
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.6

Building Details

Building Class17
DescriptionDELMAR/1
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,076
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,800
44%
Improvement Value:$370,400
56%
Total Assessment$662,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,261+10.2%
2024$9,315+0.7%
2023$9,255+2.3%
2022$9,044+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,400

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 8069, Page 6473NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001