Skip to content

33 Toomin DriveNeptune, NJ 07753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block3201
Lot61
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,874
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,700
48%
Improvement Value:$356,800
52%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827-1.8%
2024$10,007+20.6%
2023$8,298+6.2%
2022$7,811+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 9165, Page 207NU CodeTitle correction (4)Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1966