Skip to content

13 Toomin DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block3201
Lot71
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,700
47%
Improvement Value:$365,100
53%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951-1.8%
2024$10,132+27.2%
2023$7,968+6.3%
2022$7,498-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 9312, Page 3931Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5810, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1965