Skip to content

16 Tall Pines DriveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block3202
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.6

Building Details

Building Class17
DescriptionBALTUSROL/2
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,742
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,500
54%
Improvement Value:$280,000
46%
Total Assessment$608,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,975+10.8%
2024$9,005+4.8%
2023$8,589+2.4%
2022$8,385+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$474,500

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 8514, Page 6779Recorded11/22/2005

Property Sale

Sale
$200,900

From:

To:

DeedBook 8038, Page 7778NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001