Skip to content

2 Marianne WayNeptune, NJ 07753

Built 2021

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block3302
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-L-BIG2-1U
Dwellings0
ZoningR-2
Sq Footage2,480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,700
42%
Improvement Value:$437,300
58%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+11.4%
2024$9,727-8.6%
2023$10,641+786.1%
2022$1,201-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 9513, Page 5922NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$538,000
DeedBook 8853, Page 178