Skip to content

10 Brook DriveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Mar 30, 1990

Property Information

Block3403
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
53%
Improvement Value:$252,200
47%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+16.9%
2024$6,801+4.5%
2023$6,508+13.8%
2022$5,719+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4996, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1956